Jak slyšet Boží hlas (recenze)

23. 11. 2024, 10:25

Čím jsem starší, tím jsem alergičtější na nejrůznější návody. Říkat, že ten a ten postup dovede tam a tam, má skoro vždycky nějaké výjimky. I když dodržím u vaření recept, je jasné, že výsledné jídlo bude chutnat jinak než to, které (podle stejného návodu) připravuje kamarádka, obdarovaná kuchařka. K čemu jsou tedy ty nejrůznější příručky „Jak v deseti krocích...“, „Objev své lepší já“ nebo „Proč vaše dítě ještě neposlouchá“?

Když jsem uviděla knihu Petea Greiga „Jak slyšet Boží hlas“, žádná z těchto pochybností se neozvala. Zakladatel mezinárodního hnutí Modlitby 24-7, autor kurzu „Jak se modlit“, inspirátor vzniku mobilních aplikací Inner Room a Lectio365 zjevně dělá vše pro to, aby splnil svou životní misi tady na zemi – ukázat každému, kdo o to jen trošku stojí, že spojit se s Bohem a zůstat s ním v důvěrném vztahu není jen fuška a nemožná dřina, ale především něco, díky čemu život rozkvete a vydá plody.

Pete Greig se chce svou knihou „podívat na druhou stranu rozhovoru; na tu část, kdy přestáváme mluvit o Bohu, na Boha, nebo dokonce k Bohu, a začínáme mluvit s ním“. Nemůže být lákavější pozvánky ke čtení. A že tohle konstatování myslí autor vážně, dokládá i jiný oblouk v jeho tvorbě – cesta od chvíle, „Když Bůh mlčí“ přes „Jak se modlit“ k „Jak slyšet Boží hlas“ (zmíněné knihy vyšly česky v letech 2016, 2020 a 2024).

Peteova kniha není žádná kuchařka ani návod v bodech 1–10. Dobře si je vědom jedinečnosti každého člověka a jeho (ne)schopnosti Boží hlas slyšet a rozpoznat. Proto shrnuje nejrůznější přístupy, nabízí množství cest a nešetří příklady. Seznámíte se s metodou lectio divina používanou už starověkou církví, poznáte examen Ignáce z Loyoly, budete hledat Boží stopy v událostech ve světě i v hnutích vlastního srdce nebo obrazech ve snech. Že se nejedná o nic nového? Autor nic takového ani netvrdí.

Pro někoho může být zmíněná četnost zdrojů s otazníkem, a protože nechybí čerpání z tradice katolické církve, je důležitá i jistá otevřenost mysli, srdce. Ale k tomu vlastně volá Greig své čtenáře v každém díle. Zásadní předností jeho knihy je srozumitelnost a jednoduchost. Ocenit lze i svěžest překladu Petry Bauer Horské – umí udržet Peteův svižný a lehký styl psaní, kniha se tedy čte sama.

I ten, kdo má dojem, že zaslechnout Boží hlas je věc z řádu nemožných a neuskutečnitelných, po přečtení této knihy nejspíš s učedníky jdoucími do Emauz pronese ono udivené: „Cožpak nám nehořelo srdce?“

Hledáte návody? Ten, který se nachází v podstatě v závěru knihy, označuje sám Pete Greig za klíčový. Bez něj to nepůjde. Latinsky je vyjádřen slovy lex orandi, lex credendi, lex vivendi . Zákon modlitby, víry a života. Cesta modlitby je cesta víry a života samotného. Naslouchat, věřit a být poslušný. Jen říct Ježíši „ano“. Byla by ale škoda neprojít všechny cesty, které až k onomu „ano“ vedou. K „ano“, které je vědomé, rozhodné a počítá s dobrodružstvím, které po něm následuje.

Lucie Endlicherová

----------------------

Pete Greig: Jak slyšet Boží hlas, Návrat domů, 2024, 320 stran, 389 Kč

Převzato z časopisu Život víry 2024/03, str. 25.

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).